2009-05-11

Citrininis morengų pyragas

Žmonės, ir kodėl jūs tylite! Taigi aš iki šiol neparodžiau citrininio morengų pyrago, kurį kepiau kovo mėnesį! Nuotrauka baisesnė negu baisi, nes "nutraukiau" ją "ant durniaus" galvodama, kad gražiai bandysiu fotografuoti atpjautą gabaliuką, dienos šviesoje, kai rezultatas daugmaž padorus gaunasi... Bet su įdaru gavosi šnipštas - jis paprasčiausiai išbėgo, todėl daugiau fotografuoti nebebuvo ko... Ką gi, likau su nosimi, bet nors morenginę kepurę parodysiu. :)

Reikės:
Pyrago pagrindui:
200g miltų,
1 a.š. kepimo miltelių,
50 g cukraus,
1 a.š. cinamono,
100g minkšto sviesto (tikro),
1 didelio kiaušinio (apie 55-65g).
Citrininiam įdarui:
180g cukraus,
60g (6 v.š.) kukurūzų krakmolo,
4 didelių kiaušinių trynių (baltymus palikti morengams),
150ml šviežiai spaustų citrinos sulčių,
vienos tarkuotos citrinos žievelės,
200ml vandens,
50-60g sviesto (kambario temperatūros).
Morenginiam viršui:
4 kiaušinių baltymų,
120g cukraus,
žiupsnelis vanilino,
1/2 a.š. citrinos esensijos.

Gaminimas:
1. Paruošime tešlą: miltus, kepimo miltelius, cukrų ir sviestą sudėti į virtuvinį kombainą ir išsukti tešlą (žinoma, galima tai daryti ir rankomis), įkulti kiaušinį, suberti cinamono miltelius ir dar pasukti tešlą. Užminkyti tešlą į burbulą, uždengti maistine plėvele ir padėti 60-90 min. į šaldytuvą.
2. Sumaišyti krakmolą, cukrų, citrinos sultis ir vandenį gilesniame puodelyje iki vientisos masės. Kaitinti maišant ant vidutinės ugnies maždaug 10 min, kol vanduo užvirs. Tada sumažinti ugnį ir maišant dar pavirti apie 30 sekundžių, kol masė taps vientisa ir tiršta.
3. Nuimti nuo ugnies ir tuoj pat sudėti kiaušinių trynius, sviestą ir citrinos žievelę, maišyti, kol sviestas ištirps ir visa masė taps vienalytė, dailiai gelsvos spalvos. Supilti įdarą į indelį ir padėti šaltai.
4. Įkaitinti orkaitę iki 180 laispnių. Jeigu naudojama dujinė orkaitė, kuri greitai kaista - iki 160 laispnių. Pasiruošti 28 cm skersmens pyrago formą. Išimti tešlą iš šaldytuvo, ant miltais pabarstyto paviršiaus išminkyti ir iškočioti taip, kad, įklota į kepimo formą, tešla dailiai "liptų per kraštus". Jeigu neišeina - įlipdytį ją nepamirštant šonų. Tešla turi lipti šiek tiek per šonus, nes kaitinama ji trauputį susitraukia. Tešlos pagrindą subadyti šakute ir kepti apie 10-12 minučių. Išimti ir leisti visiškai atvėsti.
5. Išplakti baltymus kol suputos. Tada, po truputį, plakant, suberti cukrų, sumaišytą su vanilinu ir citrinos esensija (ne daugiau kaip du šaukštus cukraus vienu kartu). Plakti kol gausis graži, žvilganti ir standi masė.
6. Į jau atšalusios tešlos krepšelį sudėti apstingusį citrininį įdarą. Ant viršaus šaukštu paskirstyti baltymų masę ir tuo pačiu šaukštu suformuoti dailias viršūnėles. Kepti apie 10-12 min. kol baltymų viršūnėlės dailiai apskrus.
7. Išimtą iš orkaitės pyragą aušinti apie 20 min. Tada įdėti į šaldytuvą. Stingdyti porą valandų ir tik tada patiekti.
DĖMESIO: gali būti, kad citrininis įdaras bus labai skystas, tokiu atveju įdėti šiek tiek daugiau krakmolo, tik nepersistenkite.

3 komentarai:

Sparnuotis rašė...

Vilma, tu drąsuolė, kad griebeisi šio pyrago! O tai kaip visgi skonis - pavyko ar irgi "išbėgo"?:)

Vilma rašė...

Ačiū, Sparnuoti! :)
Na, po paros šaldytuve įdaras truputį apstingo, bet nebuvo standus. Kolegoms labai patiko, tačiau man ne visai. :/ Net nemoku paaiškinti gauto skonio - jis man buvo per rūgštus ir per saldus vienu metu. Turbūt per daug intensyvus skonis mano receptoriams. Kolegos sakė, kad labai gaivus ir geras, bet, kaip žinia, dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, o juo labiau nekritikuojama... :)))

rusvaplaukė rašė...

mano reakcija lygiai tokia pati - per intensyvus skonis. tiesa, pastovėjęs dvi tris dienas, jis pasidarė švelnesnis, gal labiau susiklijavo pats su savimi, ir man patiko labiau. be to, ir apstingo normaliau - bent jau tiek, kad pavyko nufotografuoti; mat pirmą valgymo dieną viskas iš jo bėgo bėgo bėgo.